klobouk Michal Tučný revival frontman

Revivalová skupina legendy české country music...

Jiří Říha

Začínal jsem v roce 1966 jako patnáctiletý zvukařit u bigbeatové skupiny Hils Boys. Byla to parta z tehdejší trutnovské lesnické průmyslovky. Hudebně jsem samouk jako většina "bigbíťáků" z oněch šedesátých let, kdy se to vše rozjíždělo. Hils Boys se pak přejmenovali na „Earls" a já tam od roku 1969 už seděl za bicí soupravou.

Hned po vojně, v roce 1972 mne oslovil Pavel Vágner a Gója Jarda Chvoj abych s nimi hrál, v podstatě jako profík, ve vinárně Pod hradem v Trutnově. Takže něco přes rok jsem měl zaměstnání hudebníka. Bylo to docela zajímavé noční zaměstnání a výborná hudební zkušenost. V roce 1973 jsem hraní Pod hradem zanechal a šel pracovat na VÚD Malé Svatoňovice a přestěhoval se do Úpice.

V Úpici jsem v roce 1973 nahradil staršího bubeníka v tanečním orchestru „Sextet 70“. Netrvalo to však dlouho, neboť někteří členové Sextetu již chystali fúzi s končící beatovou skupinou „Kazatelé“ a tak v září vznikl taneční orchestr „Fonetik“ ve kterém jsem hrál od začátku až do konce. Zde byl kapelníkem a všechny noty psal Cinda Zdeněk Möglich. Na kratší dobu s námi hrál na kytaru a zpíval Jiří Bob Matuna. Fonetik – to bylo 13 fantastických let plesů, tanečních zábav a tanečních kurzů, kdy byly doslova plné sály. Byl to jeden z nejlepších orchestrů v okrese Trutnov, měl vždy dechovou sekci a krom toho, že všichni zpívali, tak zde byly téměř stále dvě zpěvačky.

V letech 1986-87 jsem hudebně odpočíval. Pouze mne nalákaly velmi krátce do skupiny, která stále jen zkoušela a pak si říkala „Baret“. Krátce na to jsem se nastoupil do skupiny „Geny“ ve Rtyni v Podkrkonoší. Do roku 1994 tento taneční orchestr pokračoval v úspěšné činnosti podobně jako tenkrát „Fonetik“.

V letech 1990 až 1999 mne získali kamarádi doktoři Míla a Tomáš Rouskovi do skupiny ,,Memories", která se pak přejmenovala na ,,Kasteláni", neboť se tak jmenovala v 60. a 70. letech. Hrál se původní repertoár ze zmiňovaných let a to převážně Beatles. Ve skupině byl ještě další doktor Šťovíček a tak mi kluci říkali „Primář“.

V roce 2010 přišla nabídka od známých kluků (tedy dědků, ale my jsme kluci) na založení kapely a vznikla skupina ,,Průměr 60".

Od roku 2017 pak působím v country skupině Michal Tučný revival ze Rtyně v Podkrkonoší.